הגנה מפני התנגדות לצוואה/ירושה

נכתב על ידי משה פרץ עו"ד ונוטריון

עו"ד ונוטריון בעל 20 שנות ניסיון. מומחה לירושות, עזבונות ונדל"ן.

May 23, 2022

אחד המסמכים האישיים והחשובים שאדם כותב במהלך שנות קיומו הינה הצוואה. דרך כתיבת מסמך זה הוא יכול להחליט מה יעלה בגורל הנכסים והרכוש שצבר במהלך חייו לאחר מותו, בתוך כך להבטיח שעיזבונו יועבר לאנשים שהוא מעוניין שייקבלו אותם.

הגנה על הצוואה תחל עוד בזמן כתיבת הצוואה, על מנת למנוע מצב שהצוואה אינה כתובה כדין, אלא על פי הוראות חוק הירושה תשכ”ה 1965. מסיבה זו, רצוי לערוך את הצוואה עם עורך מנוסה בתחום שמכיר את התקנות והסעיפים של החוק.

לאחר לכתו של המנוח, יורשיו עלולים להיתקל במנגדים לצוואה, בדמות בן משפחה שנושל מהירושה, מה שמוביל להגנה מפני התגנדות לצוואה השניה בה ניתן להיתקל.

הגנה פיזית על צוואה

עוד בטרם לכתו של האדם המבקש להבטיח מי מבין יורשיו ייקבל את נכסיו, על האדם לדאוג שהצוואה שכתב לא תאבד או חלילה תושחט. הפתרון המומלץ והנגיש ביותר היום הוא הפקת הצוואה בידי הרשם לענייני צוואות באזור מגוריו של המצווה.

לצורך ביצוע הפקדת הצוואה אצל הרשם, יש לשלם אגרה סימלית באתר הרשם ולהגיע למשרד עם תעודת זהות, צוואה חתומה עם תאריך במעטפה ולהפקידה.

פעולה זו תבטיח שבעת לכתו הרשם יחזיק בצוואתו כבר והיא לא תושחט או תיעלם באורך פלא.

הגנה מהותית על צוואה

הגנה מפני פסילת הצוואה לאחר מותו של האדם, מתייחסת לאופן שבו נכתבה הצוואה.

למרות שלפי סעיף 25ב החוק מאפשר לבית המשפט לקיים צוואה שבה קיימים פגמים בעריכתה בתנאי שכוונת המצווה ברורה, מומלץ לכתוב את הצוואה מראש באופן תקין ומלא, שכן הדבר עלול לגרום לסיבוכים בעת חלוקת ההון ומעמסה ריגשית ליורשיו של המנוח.

הוספת חוות דעת רפואית לצוואה למניעת התנגדות עתידית

דרך נוספת לבטח את מימוש הצוואה היא בעזרת הוספת חוות דעת רפואית על המצב הנפשי והגופני של עורך הצוואה.

לעיתים מתנגדי הצוואה עלולים לנסות לפסול את הצוואה ולטעון לאי שפיותי של עורך הצוואה, חוות דעת רפואית שמצבו הבריאותי של עורך הצוואה תקין תמנע את האופציה לפסילת הצוואה ותפריח טענות אלו.

חוות הדעת הרפואית וכל ראיה אחרת שהמצווה יוסיף לצוואה ותחזק את העבודה שהוא ניהל חיים עצמאיים ולא היה תלוי ביורשיו תקטין את הסיכוי שבית המשפט ידחה את הצוואה מטענות התגדות מסוג זה.

פעולות לאחר פטירת המוריש להגנה מפני התנגדות לצוואה

לאחר לכתו של המצווה על בני המשפחה לפנות רשם לענייני ירושה ולהגיש בקשה למתן צו קיום צוואה. במידה ויש חשש כי תוגש התנגדות על ידי אחד או יותר מהיורשים, מומלץ כי הבקשה לקיום הצוואה או הירושה תוגש על ידי עורך דין העוסק בתחום הירושות והצוואות, עו”ד כזה, יידע לזהות מיד האם בצוואה או יש בפגם כלשהו שעלול להביא לביטול הצוואה על ידי בית המשפט וייתן את הייעוץ הראשוני ליורשים כיצד להתנהל אל מול מתנגדי הצוואה או הירושה.

שימו לב, את הנעשה והנאמר אי להשיב – כל דבר אותו תגידו או תכתבו לרשום הירושה או לאנשים הרוצים בביטול הצוואה יכול לשמש נגדכם במקרה של הליכים משפטיים כאלה ואחרים הנוגעים לכשירות הצוואה.
לכן, את הטיפול בהליך ההגנה יש להשאיר לידי עורך דין מומחה הבקיא בתחום.

משרד עורכי דין משה פרץ ישמח ללוות אתכם

ולהעניק לכם שירות מקצועי ואדיב מקצה לקצה

אולי יעניין אותך גם…

עריכת צוואות וצוואות נוטריוניות

עריכת צוואות וצוואות נוטריוניות

עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע מה יעלה בגורל רכושו לאחר מותו, אדם שאינו משאיר צוואה אחרי לכתו אך משאיר יורשים על פי...

תגובות

הוסף תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *