התנגדות לקיום צוואה

נכתב על ידי משה פרץ עו"ד ונוטריון

עו"ד ונוטריון בעל 20 שנות ניסיון. מומחה לירושות, עזבונות ונדל"ן.

May 17, 2022

פטירה של בן משפחה אף פעם לא קלה, בין אם מדובר במוות בטרם עת או בשיבה טובה. התעסקות עם קיום הצוואה של הנפטר גורמת למחלוקת לעיתים במשפחות מלוכדות וכאלה שאינן מלוכדות כאחד.  קיום צוואת המנוח הינו נושא רגיש המעורר לא פעם מחלוקות ומשקעים מהעבר, משקעים אלה עלולים לגרום לכך שאחד מהיורשים או מכרים של המנוח יביעו התנגדות לקיום הצוואה, בעזרת ליווי עורך דין מומחה בתחום ניתן להגיש בקשה להתנגדות קיום הצוואה לרשם לענייני ירושה ולהתחיל בתהליכים המשפטיים הכרוכים בכך.

מהם התנאים המקדימים בגינם ניתן להגיש התנגדות לקיום צוואה?

את כתב ההתנגדות לקיום הצוואה יש להגיש לאחר שמוגשת בקשה לצו קיום צוואה, בקשה זו מפורסמת כהודעה לציבור ברשומות ובעיתונות כדי לאפשר למעוניינים להביע את התנגדותם למתן הצו. מרגע פרסום הצוואה, עומדים לרשות המתנגדים 14 ימים להגשת הצו הנגדי, כאשר העילות האפשריות להתנגדות הן:

 • במקרה בו ידוע שהמנוח ערך צוואה מאוחרת יותר מזו שהוגשה עבורה הבקשה לצו קיום צוואה.
 • כאשר ישנם הוכחות לכך שהצוואה שפורסמה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המנוח.
 • כאשר אחד מהזכאים לירושה השתתף בגיבוש או/ו בחתימת הצוואה.
 • כאשר קיימות הוכחות לכך שהצוואה נחתמה על ידי המנוח שלא מרצונו החופשי – במצב של לחץ, איום, או במצב של אי שפיות שיש לה הוכחות שמעבר לכל ספק.

 חשוב להבין שעם כל הצער שבדבר פנייה או שיחה עם אחד היורשים של המנוח, גם אם מדובר בבן משפחה קרוב, יכולה להכריע בסופו של יום על קבלת החלק המגיע לכם מהירושה, לכן לפניי הכל, פנו לעורך דין מומחה לענייני ירושה.

תהליך הגשת ההתנגדות

במידה ואכן אחד הסעיפים מתקיימים ובתנאי שטרם ניתן צו קיום צוואה, ניתן להגיש פנייה לרשם לעייני ירושות על התנגדות לקיום הצוואה של המנוח. ניתן לבצע את הפנייה לאחר תשלום האגרה עבור הגשת ההתנגדות באופן מקוון באמצעות המערכת של הרשם לענייני ירושה בעמדות קבלת קהל במשרד הרשם בו התקבלה הבקשה לקיום צוואה או בדואר.

ההתנגדות צריכה להכיל את כל המרכיבים הבאים:

 1. שם ומספר תעודת הזהות של המתנגד, המנוח והזוכים (היורשים) המופיעים בצוואה

 1. הסיבה להתנגדות לקיום הצוואה כפי שפורסמה.
 2. הוכחות שמחזקות את ההתנגדות בצורה מילולית.
 3. עדויות בדבר הטענות שבהתנגדות.
 4. הצהרה רשמית מטעם עורך דין המתמחה בדיני ירושה שמאשש שההתנגדות מוצדקת והעילה אכן משוקפת במסמכים המוגשים לבית המשפט.
 5. קבלה או אישור על תשלום אגרה.
 6. ייפוי כוח – במידה והמתנגד מיוצג על ידי עורך-דין.

לאחר שהבקשה תוגש, ההתנגדות תועבר לבדיקה על ידי בית המשפט לענייני משפחה, ואם הטענה תוכח כנכונה, יינקטו הפעולות הדרושות.

הארכת המועד להגשת התנגדות לקיום צוואה

ניתן להגיש בקשה להארכת מועד הגשת התנגדות למתן צו קיום צוואה, בקשה כזו תאפשר למתנגד פרק זמן נוסף (מספר שבועות בדרך כלל) לצורך הגשת ההתנגדות ואיסוף החומרים הרלוונטים, ובלבד שניתנה סיבה מספיק טובה להארכת המועד. חשוב לדעת, שרשם הירושות מגביל את כמות הפעמים שבהם יאושר הארכת המועד, כך שיש לפעול במקצועיות וזרירות על מנת לאסוף את כל המידע וההוכחות הרלוונטיות.

איך מתחילים?

שימו לב, במידה ואתם חשים שנעשה עימכם אי צדק ונושלתם מרכושו של המנוח שלא כמוסכם ולא כצדק מומלץ לפנות ישירות לייעוץ לעורך דין ירושה מומחה ולא לפעול לבד, מתוך הבנה שרק עורך דין מנוסה שבקיא בחוקים ובפסיקות השונות על בוריים, יידע לתכנן אסטרטגיה נכונה ויעילה על מנת שתקבלו את שמגיע לכם.

חשוב להבין שעם כל הצער שבדבר פנייה או שיחה עם אחד היורשים של המנוח, גם אם מדובר בבן משפחה קרוב, יכולה להכריע בסופו של יום על קבלת החלק המגיע לכם מהירושה, לכן לפניי הכל, פנו לעורך דין מומחה לענייני ירושה.

משרד עורכי דין משה פרץ ישמח ללוות אתכם

ולהעניק לכם שירות מקצועי ואדיב מקצה לקצה

אולי יעניין אותך גם…

עריכת צוואות וצוואות נוטריוניות

עריכת צוואות וצוואות נוטריוניות

עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע מה יעלה בגורל רכושו לאחר מותו, אדם שאינו משאיר צוואה אחרי לכתו אך משאיר יורשים על פי...

הגנה מפני התנגדות לצוואה/ירושה

הגנה מפני התנגדות לצוואה/ירושה

אחד המסמכים האישיים והחשובים שאדם כותב במהלך שנות קיומו הינה הצוואה. דרך כתיבת מסמך זה הוא יכול להחליט מה יעלה בגורל...

תגובות

הוסף תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *