עריכת צוואות וצוואות נוטריוניות

נכתב על ידי משה פרץ עו"ד ונוטריון

עו"ד ונוטריון בעל 20 שנות ניסיון. מומחה לירושות, עזבונות ונדל"ן.

May 23, 2022

עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע מה יעלה בגורל רכושו לאחר מותו, אדם שאינו משאיר צוואה אחרי לכתו אך משאיר יורשים על פי דין  אינו מפקיר את רכושו ורכושו יועבר ליורשיו החוקיים בחוק הירושה (בן זוג, ילדיו, הוריו, אחיו, וכיו”ב). במידה והאדם רוצה לחלק את רכושו באופן שונה מזה שנקבע בחוק, עליו לערוך צוואה ובה הוא מפרט את צוואתו לפי רצונו.

 

חשיבות עריכת צוואה

 

כאמור, אדם אשר לא השאיר בלכתו צוואה, רכושו יחולק לקרוביו כפי שמופרט בחוק הירושה. אך לפעמים אנו עדים למקרים מסוימים בהם כתיבת הצוואה הינה בגדר חובה, למשל, כאשר יש דירת מגורם משותפת עם בן זוג והמצווה (האדם הכותב את צוואתו) רוצה שבן הזוג שיוותר בחיים ימשיך לחיות בדירתם המשותפת, כאשר ישנם נישואים שניים ולבני הזוג ילדים מנישואים קודמים, אדם ללא ילדים שרוצה להבטיח שמקורביו יקבלו את רכושו, במקרה של סכסוכי משפחות ועוד.

 

עריכת צוואה במצב של היעדר יורשים

 

במקרה שבו למנוח לא היו במועד פטירתו קרובי משפחה (כמוגדר בחוק) אז היורשת החוקי של רכושו היא מדינת ישראל.

 

במצב כזה, מרבית המצווה מעדיפים לקבוע מה יעלה בגורל רכושם ולכן כותבים צוואה בה הם מפרטים את היורשים שלהם (ניתן להוריש את עיזבוננו לאנשים שאינם מוגדים כקרובי משפחה וכן לעמותות וארגוני צדקה)

במקרים בהם מתגלה פגם בצוואה האחרונה, בית המשפט יכול לפסוק כי הצוואה האחורנה אינה חוקית.

איך ניתן להיערך לכתיבת הצוואה?

 

לפני שניגשים לכתוב את הצוואה, חשוב להכין רשימה מפורטת של כל הנכסים הקיימים בבעלותך, החל מנכסי מקרקעין, רכבים אוספי אומנות שונים ועד פירוט כספים המופקדים בחשבונות בנקים ובמקומות אחרים כמו פקדונות, חסכונות, ביטוחים ועוד. כמו כן, רצוי לגבש את ההחלטה מי מבין היורשים יירש מה כדי להגיע לפגישה של כתיבת הצוואה מוכנים.

 

במידה ויש כוונה לנשל מצוואתו של עורך הצוואה חלק מקרוביו, מומלץ להגיע לעריכת הצוואה עם אישור רופא המעיד על כך שבזמן חתימת הצוואה, עורך הצוואה היה במצב רפואי ונפשי תקין על מנת להגן על היורשים בצוואה מפני התנגדות כזו או אחרת.

 

לכמה זמן תקפה צוואה?

 

כככל, לצוואה אין תוקף כל עוד לא נערכת צוואה חדשה במקומה. כל אדם ראשי לכתוב כמה צוואות שהוא רוצה בחייו, ללא הגבלה והאחרונה מבינהם (מבחינה כרונולוגית) היא זו שתהיה תקפה.

 

במקרים נדרים כן תהיה התייחסות לצוואות ישנות, לדוגמא, במקרה בו אין התייחסות בצוואה החדשה לכלל נכסיו של המנוח, ניתן לבדוק את הצוואה הקודמת ואת יורשיו של הרכוש הנל.

 

כמו כן, במקרים בהם מתגלה פגם בצוואה האחרונה, בית המשפט יכול לפסוק כי הצוואה האחורנה אינה חוקית, במקרה זה ייתכן מאוד שהצוואה החוקית האחרונה שנערכה תהא זו שתקבע את חלוקת העיזבון.

 

סוגי צוואות בישראל

 

החוק בישראל קובע כי ישנן ארבעה סוגי צוואות כמפורט:

 

  • כתיבת צוואה בכתב יד

מסמך הכתוב בכתב וחתום ידו של המצווה. המסמך חייב לכלול תאריך ומורה מה יעלה בגורל רכושו מהווה צוואה חוקית.

בדרך כלל מסמך כזה, לא ייבדק על ידי עורך דין, לכן יכול להיות שבבוא העת עלול רשם הצוואות לפסול את המסמך הנל בגלל טעויות וליקויים שונים, מה שיגרום לחלוקה אחרת ממה שביקש המצווה ולכן כתיבת צוואה בכתב יד אינה מומלצת

 

  • צוואה בפני רשות

צוואה זו הינה אמירה בעל פה בפני אדם מבין הגורמים המנויים בחוק – שופט, רשם, נוטריון ושנערך בעדו פרוטוקול שאותו אדם מאשר הינה צוואה חוקית. במשרדנו עורכים צוואות נוטריוניות מול נוטריון מוסמך.

 

  • צוואה בעל פה ‘שכיב מרע’

מי שרואה שמרגיש שהוא ניצב בפני המוות יכול לצוות בעל פה מול שני עדים, כאשר אלו אחראיים להכניס את דבריו לפרוטוקול ולהפקיד אותה אצל הרשם לענייני ירושה. צוואה זו היא צוואה בעלת תוקף של עד חודש מהרגע בו תם האיום עד חיי המצווה, במידה והוא נותר בחיים.

 

  • צוואה הדדית בין בני זוג

למרות שהצוואה במהותה היא פרטית ואישית לכל אדם באשר הוא ומתוך ההבנה שבני זוג מקיימים חיים משותפים ומאוחדים, נולד הצורך בהכרה בצוואה הדדית בין בני הזוג.

צוואה זו נכתבת ונחתמם על ידי שני בני הזוג, היא אחראית להבטיח שבעת לכתו של מי מבני הזוג, ירושתו תועבר ראשית לבן הזוג הנותר בחיים ורק אז ליורשיהם כפי שסיכמו יחדיו בעודם בחיים.

 

מתי ומדוע מומלץ לעדכן צוואה?

 

בכל שינוי משמעותי לטובה או לרע במהלך חיינו יש צורך לעדכן את צוואתנו. לדוגמא,  בעת רכישת נכס שלא צוין בצוואה, כשאר נולדים ילדים או נכדים, כאשר חל שינוי במצב רפואי של אחד היורשים, מכירת נכס קיים וכו’.

 

במידה והצוואה לא תעודכן בכל שינוי בחיי המצווה היא תהפוך למיושנית ולא רלוונטית בעת הצורך.

 

חשוב לציין שגם בעת חידוש ושינוי הצוואה הקיימת יש צורך להיעזר בעורך דין מומחה.

 

מדוע מומלץ לעדכן צוואה?

 

בכל שינוי משמעותי לטובה או לרע במהלך חיינו יש צורך לעדכן את צוואתנו. לדוגמא,  בעת רכישת נכס שלא צוין בצוואה, כשאר נולדים ילדים או נכדים, כאשר חל שינוי במצב רפואי של אחד היורשים, מכירת נכס קיים וכו’.

 

במידה והצוואה לא תעודכן היא תהפוך למיושנת ולא רלוונטית.  מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה על מנת לבצע שינוי נכון וחוקי בצוואה.

 

היכן שומרים את הצוואה?

 

לאחר כתיבת הצוואה יש לשמור אותה במקום בטוח, שכן במידה והיא לא תמצא לא יהא ניתן לפעול על פיה.

 

האפשרות הבטוחה ביותר היא הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה, בתהליך קל ופשוט, ניתן להפקיד את הצוואה אצל הרשם בתשלום סימלי וכך להבטיח שהצוואה לא תיעלם, תושחט או תשונה.

 

במידה והמצווה אינו רוצה להפקיד אותה אצל הרשם, הוא יכול לשמור אותה במעטפה סגורה, אצל לפחות שני בני אדם שהוא סומך עליהם בביטחון מלא שבבוא העת היורשים יוכלו לגשת אל הצוואה בקלות.

משרד עורכי דין משה פרץ ישמח ללוות אתכם

ולהעניק לכם שירות מקצועי ואדיב מקצה לקצה

אולי יעניין אותך גם…

הגנה מפני התנגדות לצוואה/ירושה

הגנה מפני התנגדות לצוואה/ירושה

אחד המסמכים האישיים והחשובים שאדם כותב במהלך שנות קיומו הינה הצוואה. דרך כתיבת מסמך זה הוא יכול להחליט מה יעלה בגורל...

תגובות

הוסף תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *